cnoty.
Fundamentalne namiętności i teorie naukowe zawsze będzie dzielić przepaść. Żaden system myślowy nie jest w stanie pomieścić w swoich ramach pełni ludzkiego doświadczenia. Dziedzina metafizyki pozostaje domeną objawienia (to właśnie postulował Ockham, nie zaś ateizm) i tylko na tym gruncie można szukać uzasadnienia ateizmu. Prototypowym ateistą jest więc komendant z Mocy i chwały Grahama Greene’a, który brak Boga odkrywa na drodze objawienia. Prawdziwy ateizm musi być ufundowany na wizji dającej wgląd w istotę świata. Ulubiony cytat wielu ateistów, pochodzący z ust nagrodzonego Noblem francuskiego biologa, Jacques’a Monoda, zaprzecza jednak temu: „Starożytne przymierze legło w gruzach; człowiek w końcu wie, że jest całkiem sam w bezdusznym ogromie wszechświata, gdzie pojawił się wyłącznie przypadkiem”.
Paradoks polega na tym, że metodologia naukowa została stworzona przez człowieka i z tego względu nie ma dostępu do pewnych wiecznych prawd. Tworzymy teorie naukowe, aby zorganizować świat i skutecznie nim manipulować, zredukować fenomeny do posłusznych wielkości fizycznych. Nauka opiera
co wiecej rzec....
– Jesteś jak te psy, te niechciane, które przez całe życie są źle traktowane. Kopiesz je i kopiesz, a one wciąż wracają, wciąż płaszczą się i merdają ogonem. Proszą, błagają. Mają nadzieję, że tym razem zrobią coś dobrze i wreszcie je pokochasz. Taka właśnie jesteś, prawda, Rach? Jesteś psem. – Obejmuje mnie i całuje.
wstrzasający cytat