Описание
Отзывы ( 0 )
Раз в месяц дарим подарки самому активному читателю.
Оставляйте больше отзывов, и мы наградим вас!
Цитаты (10)
10 цитат Чтобы добавить цитату, вы должны .
12 августа 2016 г.
Radzieckość to też było coś. To też była tożsamość. A jeśli nie radzieckość, to choćby świat języka rosyjskiego, rosyjskiej kultury. „Russkij mir”. Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini – wszystko to byli „nasi”. Niektórzy Mołdawianie pewnie też, pewnie niektórzy Litwini. Bo Kaukaz, Azja Środkowa – to już nie. To już obcy. Radzieccy – ale jednak obcy. Bardziej „oni” niż „my”. Więc nie, to nie tak, że przed ukraińskością nic nie było.
13 августа 2016 г.
– Co im ten Zachód dał, tej Polsce, tej Litwie? – pytał tymczasem bladooki i kręcił głową anemicznie. Gówno im, mówił, dał. Najbiedniejsze kraje Eurosojuza, mówił. Za komuny to tam przemysł był, fabryki były, a teraz co? Czyszczenie kibli w Anglii i wielka emigracja. Ja tam nie wiem, wzruszał ramionami, ja tam się nie znam, ja jestem tylko sceptyk, ja tylko zadaję pytania, ale jeśli wam się wydaje, że wy będziecie na tym Zachodzie czymś więcej niż tanią siłą roboczą, że będziecie jeździli mercedesami, a nie czyścili sracze, to powodzenia i życzę szczęścia
20 августа 2016 г.
Na drodze często znikają pasy i trzeba je sobie wyobrażać. Jeśli się chce, oczywiście. Poza tym kierowcy, podobnie jak na Bałkanach, wyjeżdżając z podporządkowanej, lubią wyjechać na środek drogi, a następnie patrzeć na jadących główną sarnimi oczami: puścisz czy zabijesz?
20 августа 2016 г.
Albo, opowiadał, przyjechali do niego Moskale i zobaczyli, że ma spodnie w kant. I zaczęli się dziwić, jak to możliwe, że patrzcie państwo – coś takiego, i zaczęli macać, i sprawdzać, czy tam w środku nie ma drucika. Zapytałem kiedyś, czemu ci Moskale tak do niego przyjeżdżają, skoro on ich tak nie lubi, a fryzjer odpowiedział po chwili namysłu, że Moskale nigdy nie pytają, czy ktoś ich lubi, czy nie, tylko przyjeżdżają – i już. Nie było Moskala – jest Moskal. Na to dictum rozrechotali się wszyscy czekający w kolejce na strzyżenie, siedzący na szkolnych stołeczkach.
20 августа 2016 г.
Jakiż tandeciarz nimi wszystkimi rządził. Całą tą nieszczęsną Ukrainą. Jaki badziewiarz. Uosobienie wszystkich stereotypów o poradzieckim dorobkiewiczu. Wszędzie stały jakieś dramatycznie kiczowate podróby starożytnej Grecji. Jakieś rzeźby, figurki. Pod samą willą Janukowycza było najzabawniej: walało się tutaj kilka połamanych greckich kolumn i koński kamienny łeb, niby że świeżo wykopany gdzieś w Śródziemnomorzu. Przed ruinami rechotała grupa zwiedzających. Rechotali i kręcili głowami z niedowierzaniem. I z zakłopotaniem. Wstydzili się.
20 августа 2016 г.
Lenin na placu stał gigantyczny. Miał na sobie płaszcz, marynarkę i kamizelkę i wyglądał od dołu trochę jak Joker z Batmana. A w pozie stał takiej, jakby apelował do kanara w tramwaju o niewypisywanie mu mandatu, bo ma miesięczny, tylko w domu zostawił.
20 августа 2016 г.
U siebie, w obwodzie iwano-frankiwskim, byli zwykłymi krawężnikami i nosili te debilne mundury ukraińskiej drogówki. Tutaj przebrali ich za wojsko, dali karabiny, ale w głowach, pod hełmami, pod mundurami z maskowaniem, pod kamizelkami kuloodpornymi pozostali poradzieckimi krawężnikami, i chuj.
20 августа 2016 г.
Gdy zamilkł, jechaliśmy przez dłuższą chwilę w milczeniu. Omijałem jamy w drodze. Żeby przerwać ciszę, spytałem, czy według niego coś się zmieniło po Majdanie.

– Gówno się zmieniło – powiedział facet. – Bieda, korupcja, to, co było. Ale jeśli trzeba, to wyjdziemy jeszcze raz. I jeszcze raz. I jeszcze raz. I tak do skutku.

– A co, jeśli to nie wystarczy? – wyrwało mi się. Popatrzył na mnie.

– W amerykańskich filmach – odpowiedział z uśmiechem – zawsze mówią: „you can make it”. No to jak ma się nie udać.
Книгу прочитали 1
Анонимный пользователь
Тем, кому нравится эта книга, также понравилось

Топ